Sera Otomasyonu

Sera Otomasyon Sistemleri

Sera Otomasyon Sistemi

Optima seradaki tüm sistemlerin, otomasyon yazılımı tarafından kontrol edilebilmesi için gerekli optimizasyonları titizlikle sağlamakta, iklim verilerine ve ürün çeşidine göre ideal sulama, otomasyon ve iklim kontrol projeleri tasarlamaktadır. Bitkiden maksimum verimin alınabilmesi için su ve gübrelemenin zamanında ve eksiksiz yapılması önem taşımaktadır. Sulama ve gübrelemede esas ışık, rüzgar, nemlilik, yetiştirme ortamı durumu verilerin doğru analizidir. Tüm bu verilerin doğru analiz edilerek bitkiye zamanında sulama ve gübreleme yapılmasını sağlayan sistemler yer almaktadır. Sulama otomasyonu, asit ve gübre solüsyonu bulunan tanklardan karışım tankına hassas dozlama ile aktarım sağlar bu sayede homojen bitki beslemesi sağlanmış olur. Otomasyon ve sulama sistemleri; drip -damla sulama sistemi, filtreler, vanalar, bypass vanalar, ölçüm aletleri, meteoroloji istasyonu, PLC, bitki ortam sensörleri, yağmur sensörü, dış ışık sensörü, dış nem sensörü, çelik su tankları, pompalar, filtre sistemleri, gübre tankları ve tüm bağlantı parçaları olarak listelenebilmektedir.

blank
blank
blank
blank

İklim Kontrol Otomasyonu

Serada yetişen bitkiler için sulama ve gübreleme kadar sera içi iklim şartları da bitkinin en yüksek verimde çalışması için önemlidir. İklim kontrol sistemleri, seraların içerisindeki havanın ve sıcaklığın kontrol altına alınabilmesi için gereklidir. İklim kontrol sistemleri; meteoroloji istasyonu, bitki ortam sensörleri ve ilave edilebilecek ağırlık, filtre drenaj sensörlerinden gelen verileri işleyerek havalandırma sistemi, perde sistemi, sulama ve ısıtma sistemlerini kontrol etmektedir.

Elektrik Sistemleri

Elektrik sistemleri, genel olarak sera içi elektrik hatları ve haberleşme kablolarını ifade etmektedir. Elektrik sistemleri içerisinde bulunan şalt malzemeler TSE’li ürünler kullanılmaktadır. Elektrik sistemleri içerisinde bulunan ekipmanlar ana pano, sera içi panolar, pencere ve perdeleme kontrol switchleri, fan motorları kontrol switchleri şeklindedir.

blank